Jesteśmy dziećmi i młodymi dorosłymi, jesteśmy uczniami i studentami. Przychodzimy stąd i zowąd i zmierzamy w różne strony. W inny sposób lubimy spędzać wieczory i z różnymi rzeczami jeść kanapki. Jesteśmy mali i duzi, jesteśmy podróżnikami, muzykami, odkrywcami, fotografami, sportowcami, aktorami.
Ale ta jedna rzecz wszystkich nas łączy – jesteśmy harcerzami.
A to znaczy, że dzielące nas różnice nie mają znaczenia. Tu zawsze znajdzie się ktoś, kto nas rozśmieszy, rozzłości, czymś zaciekawi albo znudzi, ale liczy się jedno - możemy liczyć na siebie nawzajem. Jesteśmy grupą przyjaciół - to takie niepozorne słowo, które bardzo wiele dla nas znaczy.
Mamy swoje małe i duże sprawy, swoje tradycje i dziwactwa. Lubimy wynajdywać okazje żeby znów, wrzuciwszy to i owo do plecaka, uciec na chwilę od codzienności i świata dorosłych. Na dźwięk gwizdka wszyscy odruchowo stajemy w bezruchu jak surykatki i nadstawiamy uszu. Czasami wyznacznikiem luksusu jest dla nas obecność wrzątku. Raz do roku znikamy na miesiąc gdzieś w lesie, gdzie między drzewami budujemy od podstaw własny, mały świat, daleko od cywilizacji. Niektórzy z nas liczą lata od lipca do lipca.
A poznać nas może każdy, bez żadnych zobowiązań ani przysiąg. Weź tylko ze sobą szczoteczkę do zębów i paczkę ciastek, i jeśli chcesz, możesz w każdej chwili gdzieś z nami pojechać. I wcale nie musisz zostawać na długo. Chociaż słyszałam, że w sercu kogoś, kto raz się tutaj pojawi, na zawsze już pozostanie ten niewielki, błękitny fragment.


DH "Leśna"

DH "Leśna" to wyjątkowa drużyna dla dziewczynek w wieku 10-13 lat. Jesteśmy oryginalne i pomysłowe, dlatego za każdym razem na naszych zbiórkach swietnie sie bawimy poznając rożne zakątki świata, dowiadując sie czegos o naszym ciele lub zgłębiając tajniki handlu- zawsze znajdzie sie cos ciekawego do odkrycia. Czasami jestesmy komandosami i mamy bardzo trudne zadania do wykonania, podczas których uczymy sie samodzielności i współpracy, ale czasami zasługujemy tez na chwile odpoczynku i jestesmy księżniczkami. Lubimy porysować, ugotować coś smacznego, poplotkować. Naszą patronką jest Maria 'Majka' Krassowska, sanitariuszka z czasów powstania warszawskiego, dlatego jeździmy na rajdy do Warszawy, aby moc dowiedzieć sie o niej odwiedzajac muzeum powstania warszawskiego, jej rodzinny dom czy grób na Powązkach. Oczywiście to nie wszystko czasami lubimy po prostu wyjechać na weekend nad jezioro. Zapraszamy na zbiórki wszystkie dziewczynki, które chciałyby przeżyć wspaniała przygodę, spróbować nowych rzeczy i nie boja sie wyzwań.

Kontakt:
Alicja Han
724 794 671
alicja.han@zhp.net.pl

ŻDSH "Ster" im. Kingi Choszcz

Żeńska Drużyna Starszoharcerska „Ster” im. Kingi Choszcz to drużyna dziewczyn w wieku gimnazjalnym. Powstała w 2007 roku. Sterniczki cechuje pozytywna energia, sympatia oraz pomysłowość. Spotykamy się na zbiórkach w piątki o 16.45 w Marcinku, a także w każdym semestrze jedziemy na rajd drużyny – byłyśmy już m.in. w Gdańsku, Warszawie oraz Toruniu. Razem robimy wiele ciekawych rzeczy oraz dobrze się bawimy. Serdecznie zapraszamy!

Kontakt:
Agnieszka Maślińska
668 988 169
agnieszka.maslinska@zhp.net.pl

DŻ "Więź""

Drużyna Żeńska „Więź” to ekipa licealistek i studentek, które razem lubią spędzać aktywnie czas. Chętnie chodzimy po górach, jeździmy na rowerze czy rolkach, próbujemy swoich sił we wspinaczce. W czasie semestru drużyna działa patrolami, czyli zajmujemy się dokładnie tym, na co mamy ochotę na początku semestru. Do tej pory miałyśmy takie patrole jak filmowy, sportowy, fotograficzny, kulinarny, kulturalny. Oprócz tego pomagamy potrzebującym, ostatnio prowadzimy zajęcia dla podopiecznych fundacji św. Jadwigi. W czasie wakacji, oprócz wyjazdów na obóz szczepu, jeździmy w góry na obozy wędrowne.
Nasze zbiórki odbywają się zazwyczaj w weekendy, ale czasem zdarzają się wyjątki, jeżeli tego akurat wymaga dany patrol. Zasadniczo raz w miesiącu wyjeżdżamy na rajdy, zarówno szczepu i hufca, jak też samodzielne wyjazdy drużyny, w czasie których zwiedzamy inne miasta, jedziemy w góry lub na dłuższe wycieczki rowerowe.

Kontakt:
Zofia Nawrocka
797 117 882
zofia.nawrocka@zhp.net.pl

GZ "Leśne Skrzaty"

Gromada zuchowa „Leśne Skrzaty” to miejsce, gdzie najmłodsi – dzieci w wieku 6-9 lat – odkrywają świat poprzez zabawę i rozwijanie nowych umiejętności. Podczas zbiórek budujemy statki kosmiczne, rozwiązujemy zagadki, pomagamy szalonym naukowcom, poznajemy pląsy, przy okazji zdobywając coraz to nowe sprawności. Oprócz cotygodniowych piątkowych zbiórek, wybieramy się czasem w weekendy na biwaki z naszym szczepem oraz rajdy zuchowe z zaprzyjaźnionymi gromadami. Każde nasze spotkanie to nowa przygoda i mnóstwo radości!

Kontakt:
Dominika Sagalara
784 261 648
dominika.sagalara@zhp.net.pl

DM "Kohorta"

Drużyna męska „Kohorta” zrzesza 20 chłopców w wieku 10-13 lat (klasy 4-6 szkoły podstawowej). Razem z nami przeżyć można wspaniałe przygody, nabyć wiele pożytecznych umiejętności, a także zawiązać przyjaźnie na całe życie! Nasze cotygodniowe zbiórki odbywają się najczęściej na terenie największego parku w Poznaniu - Parku Cytadela - lub w Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 na osiedlu Oświecenia.
W czasie zbiórek członkowie drużyny biorą udział w grach terenowych, poznając tajniki technik harcerskich, takich jak rozpalanie ogniska, szyfry oraz orientacja w terenie i przy tym świetnie się bawiąc! Oprócz tego tradycją Kohorty są rajdy w góry, w trakcie których członkowie drużyny mają okazję sprawdzić się fizycznie, a także rozwinąć w sobie pasję turystyki górskiej.
Kohorta jest zatem miejscem dla wszystkich młodych chłopaków, którzy czas wolny wolą spędzać aktywniej niż siedząc przed ekranem, nie boją się wyzwań oraz chcą spróbować czegoś nowego, co z czasem ze zwykłego hobby może przeobrazić się w styl życia!

Kontakt:
Marcin Kniat
605 099 553
marcin.kniat@zhp.net.pl

DM "Formoza" im. Gen. Mariusza Zaruskiego

Drużyna Męska „Formoza” im. Gen. Mariusza Zaruskiego to najmłodsza z drużyn działających obecnie w naszym szczepie. Jesteśmy drużyną starszoharcerską, co oznacza, że zrzeszamy gimnazjalistów. Naszym żywiołem jest woda, dlatego możecie się po nas spodziewać wypadów nad morze, ataków na łodzie, czy nurkowania. Nasz Patron związany jest z górami, więc dołączając do nas poznasz najdziksze zakątki naszego kraju. Nazwa „Formoza” pochodzi od Jednostki Wojskowej „Formoza”, dlatego towarzyszą nam ekscytujące nocne akcje, eksplorowanie opuszczonych budynków, poznawanie technik survivalu i ciągły dreszcz emocji. Przede wszystkim jesteśmy gimnazjalistami, poza poważnymi rzeczami liczy się dla nas świetna zabawa. Jesteśmy Formozą, a Ty możesz stać się jednym z nas. Zapraszamy!

Kontakt:
Marcin Kniat
605 099 553
marcin.kniat@zhp.net.pl

DM "Cichociemni"

I Drużyna Męska Cichociemni to działająca od ponad trzydziestu lat załoga facetów z liceum, którzy wytrwale pracują i uczą się, by być godnymi imienia swoich Patronów. Jeśli chcesz poznać smak przygody i braterstwa, masz odwagę postawić przed sobą cele i posiadasz siłę, by dążyć do ideałów, to koniecznie do nas dołącz!

Kontakt:
Jakub Cichy
603 396 144
jakub.cichy@zhp.net.pl

KI "Kłuszyn"

Kłuszyn to instruktorzy, bez których nasz szczep by nie istniał. Nazwa naszego kręgu instruktorskiego wywodzi się z bitwy pod Kłuszynem - największego zwycięstwa hetmana Żółkiewskiego. Razem staramy się sprawić, by w "Błękitnej" znalazło się miejsce dla każdego, by wszystko co robimy było interesujące i choć trochę pożyteczne. Nasi instruktorzy są w bardzo różnym wieku, zajmują się różnymi rzeczami, ale łączy ich jedno - pasja do pomagania innym i naprawiania świata.